Ptaki

ptaki

HODOWLA PTAKÓW

Pierzenie ptaków-jest chorobą?


Wszystkie ptaki na świecie, czy to na wolności, czy w klatkach pierza się dwa razy do roku. Prawidłowe pierzenie przebiega wtedy, gdy w powietrzu znajduje się odpowiednia ilość "jodu" a ptakom dostarczamy białko i mikroelementy. Jod jest jednym z wielu mikroelementów, istotnie niezbędnych dla organizmu człowieka, ptaków i innych zwierząt. Zapewnienie dostatecznej ilości jodu ma podstawowe znaczenia dla syntezy hormonów tarczycy tj. trój-jodotyroniny i tyroksyny, a także dla prawidłowej czynności i budowy gruczołu tarczowego. Ilość jodu w całym organizmie człowieka wynosi od 20 do 50 mg, z czego około 75 procent zmagazynowane jest w tarczycy. Dobowe zapotrzebowanie na jod dla człowieka dorosłego wynosi 150-300 mikrogramów. Ilość ta zapewnia właściwe funkcjonowanie tarczycy, a tym samym wszystkich czynności organizmu regulowanych przez tarczycę. Tarczyca jest narządem leżącym u podstawy szyi, zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią hormony tarczycy działają stymulująco na przemianę materii tj. zwiększają syntezę białka oraz nasilają zużycie tlenu w komórkach. Hormony te decydują o prawidłowym wzroście, rozwoju człowieka i zwierząt. Brak jodu u ptaków podczas pierzenia, lub jego niedobór może spowodować, że działanie tarczycy zostanie spowolnione, lub całkiem zahamowane, wówczas odbije się to na danym osobniku, a dokładnie na jego piórach i mocnych zaburzeniach w czasie pierzenia.Wtedy na przykład pierzenie może przedłużyć się do kilku miesięcy, zostać wstrzymane, lub całkowicie nie wykonalne. Dodatkowo słońce i duża wilgotność powietrza sprzyjają pierzeniu się ptaków -witamina D2 i D3 jest wtedy niezbędnym czynnikiem zapewniającym pierzastym duży udział w wymianie piór. Pierzenie u Ptaków nie jest chorobą, co wiele osób tak uważna, ptaki w tym okresie są bardziej apatyczne, mają mało życia w sobie, są leniwe, mniej ruchliwe, bardziej przesiadują na jednym patyku, wizualnie wyglądają nie ciekawie, ich organizm jest po prostu w tym okresie bardzo wyczerpany fizycznie, dlatego one same się tak zachowują, aby pomóc sobie - mniej wysiłku z ich strony, to mniejsze zużycie energii przez nich samych.Taki stan wizualny ptaków mogą ludzie zauważać jako chorobę, chociaż wcale tak nie jest.


-jeśli wasz ptak pierzy się więcej niż dwa razy w roku, to jest to spowodowane innymi czynnikami, w każdym bądź razie, nie jest to normalne zachowanie u pierzastych. Normalnie ptaki pierzą się dwa razy do roku, wymieniają one wtedy wszystkie pióra okrywowe, jak i również sterówki i lotki. Pióra u ptaków mogą być tracone w każdej porze roku, w skutek stresu, skaleczenia, zbyt nerwowego trybu życia ludzi i ptaków, gdy podczas snu ptaków coś, lub ktoś je mocno wystraszy, najczęściej wtedy tracą ( sterówki i lotki ) Rozpoczęcie pierzenia jest stymulowane zmianami w środowisku w jakim się znajdują i metaboliżmie ptaka. Mechanizm wymiany piór opiera się na wypychaniu pióra stałego, przez wyrastające nowe pióro, które zastępuje stare, już zużyte. Gdzieś około 40% suchej masy ptaka przypada na upierzenie, dlatego jest bardzo ważną i istotną sprawą podczas pierzenia ptaków, aby dostarczać im w tym okresie bardzo dużo białka, w różnej postaci ( jajko gotowane na twardo, konopie, murzynek, len, pokarm pochodzenia zwierzęcego na przykład mączniaki ). Ptaki w ciągu roku zużywają swoje pióra niszczą je, podczas kąpieli słonecznych, wodnych i piaskowych. Samice podczas lęgów, zaloty samców, walki między ptakami, budowa gniazda, wchodzenie do gniazd przez wąskie szczeliny, gałęzie, krzewy, gdy w danym środowisku w którym trzymamy swoje ptactwo jest dużo roztoczy, gdy w pomieszczeniu jest wilgoć i grzyb, gdy ptaszarnia nie jest dostatecznie nasłoneczniona, czysta i sucha.

-pierzenie główne-jesienne trwa najdłużej,i zaczyna się najczęściej po odbytych już legach ptaków, wtedy to ptaki wymieniają wszystkie pióra na swoim ciele.Trwać to może od 40 do 50 dni, czasami dłużej. Najczęściej okres wierzeniowy przypada od końca lipca, do początku października, jest to okres najbardziej odpowiedni, kiedy nasze ptaki mogą się wypierzyć. Jeżeli ptak w waszym domu pierzy się w tym przedziale, to pierzenie przebiega jak najbardziej u niego prawidłowo. Żaden ptak nie powinien się pierzyć dłużej, niż 60-dni, ani krócej niż 40-dni ! U kanarków w pierwszym roku jego życia, pierzenie powinno trwać do 50- dni, potem w każdym następnym roku wydłuża się, aż od trzeciego do piątego roku obserwujemy że kanarek potrafi pierzyć się kilka miesięcy, jest to normalne zachowanie u kanarków. Krzyżówki ptaków, takie jak bastardy śpiewające, i dzikie ptaki pierzą się w pierwszym roku 50-dni, i w każdym następnym roku takie pierzenie trzyma się normy i  również powinno trwać do 50-dni. Wszystkie ptaki śpiewające podczas pierzenia, nie śpiewają, albo nie powinny śpiewać, dlaczego ? dlatego że pierzenie bardzo obciąża organizm ptaka, przez to naturalnie organizm ptaka zaprzestaje wtedy chęci do wydawania śpiewu. Aczkolwiek są przypadki , gdy ptaki śpiewające podczas pierzenia jesiennego śpiewają, wtedy jest to jeszcze bardzo większe obciążenie dla organizmu ptaka, i możne to potem odbić się i zahamować śpiew na najbliższy rok, do najbliższego sezonu. Po zakończeniu sezonu lęgowego, młode będą miały nowe pióra, a u dorosłych osobników pióra się zużyły i będą wymagały wymianie, co powoduje różnice w czasie pierzenia między nimi. Zazwyczaj pierzenie musi być zakończone tak, aby młode ptaki mogły zmienić szatę na upierzenie ptaka dorosłego - dojrzałego osobnika w roku następnym. Upierzenie ptaka młodego jest mniej gęste i bardzo mało wytrzymałe np. na warunki atmosferyczne ( deszcze, śnieg, wiatry ) Ptaki młode w pierwszym roku swojego życia nie wymieniają sterówek i lotek, następuje u nich tylko wymiana piór okrywowych. Natomiast w następnym roku, zostaną u nich wymienione wszystkie pióra ( lotki , sterówki i pióra okrywowe ich ciała )

-pierzenie wiosenne trwa wczesną wiosną, i jest zazwyczaj bardzo krótkie, czasami może być nie zauważalne u ptaków trzymanych w domu, może wtedy kilka piórek pojawić się w klatce, lub poza klatką, są to wtedy pióra okrywowe - małe niewielki piórka. Bardzo często ptaki odpowiednio żywione i odpowiednio zadbane przez cały rok, mogą nie pierzyć się w ogóle na wiosnę, jest to normalne i należy się tym nie przejmować, wręcz odwrotnie, należny się tym faktem cieszyć, że sami umiemy zadbać o swojego śpiewaka. Ptaki trzymane w domu, tak na prawdę pierza się na wiosnę tylko wtedy, gdy pierzenie jesienne nie przebiegło prawidłowo, lub gdy jakieś piórka nie wypierzyły się do końca. Podczas pierzenia wiosennego ptaki śpiewające, w 99% śpiewają, i nie jest zauważalne żeby były osowiałe, lub ospałe. Jednym mankamenty podczas pierzenia wiosennego, gdy ptak śpiewa jest to, że w tym okresie nawet gdy jego śpiew jest silny i głośny, bywa czasami tak, że może być bezpłodny, jest to tylko krótki okres niewydolności samca. Często można usłyszeć, że miąłem nie udane lęgi.... jajka były czyste !

1.Błędy żywieniowe

Ptaki w porównaniu z ssakami maja wyższą temperaturę swojego ciała, z tym wiążący się szybszy metabolizm, w czasie pierzenia ma to jeszcze większe znaczenie niż, poza okresem pierzenia. Zapotrzebowanie wtedy na białko, tłuszcze-witaminy i mikroelementy jest znacznie większe, zwiększa się i aby zapobiec drastycznym skutkom, należy w tym okresie zwiększyć dwu krotnie dawki na te suplementy.

2. Na co zwrócić szczególną uwagę ?

Szczególną uwagę podczas pierzenia się ptaków należy zwrócić na :

-najlepiej jak pierzący się ptak przebywa na powietrzu, na dworze, na polu, cały okres swojego pierzenia ( woliera zewnętrzna ) wiatry, zmiana wilgotności powietrza, upał, słonce, deszcze - tego mu właśnie potrzeba. - dostarczeniu ptakom odpowiedniej dawki wit. D3 słonce !! - zwiększyć minerały w tym okresie, do maximum, ptaki i tak same regulują spożywanie ich, pamiętać należy że wapno i mikroelementy to podstawowy dodatek diety w okresie pierzenia. Sepia zawiera aż do 90 % węglanu wapnia, następne ,mikro-elementy to :

  • miedz

  • nikiel

  • magnez

  • mangan

  • tytan

  • żelazo

  • chrom

  • cynk

  • wanad

  • bar

  • lit

  • glin

  • molibden

wszystkie minerały zapewniają ptakom prawidłowe funkcjonowanie, będzie to najbardziej widoczne po zakończeniu pierzenia osobnika. Zielonki i pokarmy białkowe są najodpowiedniejsze ( jajko gotowane, kiełki ) to o czym nie możemy zapomnieć w czasie pierzenia ptaków. Ptaki które przebywają na powietrzu w wolierze zewnętrznej, zawsze pierzenie u nich przebiega prawidłowo, jest to związane ze słońcem z powietrzem, z deszczem, z wilgotnością powietrza, ze zmianami atmosferycznymi, i co najważniejsze z dostarczeniem najwyższej dawki jodu. Pokarm podstawowy, to przede wszystkim pokarm bogaty w białko, węglowodany tłuszcze i witaminy.

  • konopie
  • murzynek
  • len
  • kiełki

BEZ UDZIAŁU RZEPAKU I RZEPIKU W OKRESIE PIERZENIA SIĘ PTAKÓW !!


Kilka przykładów, gdy ptaki nie wypierzają się prawidłowo :

1. W czasie gdy nie zrobimy wszystkiego, co potrzebne jest ptakom podczas pierzenia, może nastąpić to, że ptaki będą pierzyć się dłużej niż normalnie to powinno przebiegać (nawet kilka miesięcy, aż do roku)

2. Gdy w czasie pierzenia nie dostarczymy mu odpowiedniego pożywienia ; witamin, białka i związków mineralnych, w czasie pierzenia ptak może paść. A gdy już przeżyje pierzenie, będzie osowiały i po kilkunastu dniach również może nam odejść.

3. Pierzenie w domu ma te złe zalety, że trudno o jod, gdyż bardzo mało jest jodu w powietrzu - w pomieszczeniu. Ptaki mogą się pierzyć bardzo długo, mogą im nie wyrastać pióra okrywowe, najczęściej jest to zauważalne na głowie ptaka, ( są łyse, brak nowych piór ) lub mogą przerwać pierzenie same, potem po dwóch miesiącach i dłużej, znowu je zacząć, potem przerwać i tak w kółko, aż ptak z wycieńczenia organizmu choruje, a w ostateczności pada. Często bywa i tak, że nowe pióro wypchnie stare, dorasta do połowy i zaprzestaje rosnąc dalej. Zdarza się i tak, że wyrośnięte do rozmiarów 3/4 sterówki i lotka wypadają pod wpływem stresu, strachu, lub słabych wartości odżywczych.

4.Podczas pierzenia, ptaki śpiewające potrafią śpiewać i nie przeszkadza im to wcale - nie męczy ich, nie tracą energii, bywa to spowodowane tym, że długo przed pierzeniem, w czasie normalnego bytu ptaka, osobnik taki oprócz normalnej mieszanki ziaren dostawał od opiekuna w nadmiarze za dużo białka, a białko ma to do siebie, że pobudza ptaki do czynnego śpiewu ( często słyszymy starą śpiewkę starszych ludzi, że kupiłem ziarna na śpiew dla ptaka, a to nic innego jak murzynek, który posiada w sobie bardzo dużo białka, i tym pobudza ptaki do śpiewu ) Ptaki prze-białkowane posiadają duży zasób energii zmagazynowanej, która tkwi w nich, potem się budzi, a ptak musi ją gdzieś zużytkować, i to właśnie wtedy na pierzeniu najczęściej śpiewają. Co może się stać z takim śpiewającym osobnikiem w okresie pierzenia, czy mu to szkodzi ? oczywiście nic się takiego strasznego nie stanie, ptak będzie żył w czasie pierzenia i przeżyje po pierzeniu. Jedynie nie zadowalające dla opiekuna może być to, że nasz pupil zawiesić się w śpiewie do następnego jesiennego pierzenia...

5. Ptaki śpiewające, w czasie pierzenia odpoczywają ze śpiewem, i w tym okresie milkną. Bardzo często się zdarza, że po wypierzeniu trudno im wejść na ten sam śpiew co miały przed pierzeniem. Często ludzie trzymający jednego śpiewaka, mają duży problem, co zrobić aby ich ptak znowu zaczął śpiewać ? jak dawniej. Tak naprawdę to trzeba tylko ptaka w odpowiedni sposób za-stymulować do śpiewu, aby wszedł znowu na pełny swój śpiew. Można to zrobić poprzez odtworzenie muzyki, albo puszczania głosów ptaków z komputera, lub innego urządzenia. Gdy trzymamy dwa, lub trzy ptaki, nie miewamy z tym nigdy większego problemu, bo one same siebie nawzajem stymulują do śpiewu, problem występuje tylko u ludzi którzy trzymają jednego osobnika.

6.Jeśli ptaki podczas pierzenia nie otrzymuje należytego pożywienia, mogą oczywiście wypierzyć się, ale ich wypierzone pióra, przysłowiowo trzymają się tylko na włosku, co to oznacza ? znaczy to, że na przykład może niewielki przeciąg wiatru, z otwartego zimą okna, nagle skłonić ptaka do kolejnego pierzenia, dlatego że jego upierzenie jest wątłe, słabe, bardzo marne. Często bywa i tak, że ptaki po skończonym pierzeniu jesiennym wcale nie śpiewają, co prawda zaczynają śpiewać, ale marnie im to wychodzi, nie mogą wejść na pełny śpiew, chociaż są do tego cały czas stymulowane. Niestety ale wtedy dają o sobie znać popełniane błędy żywieniowe, odbija się to na osobniku, i nie daje radości wtedy opiekunowi ptaka, bo nie ma śpiewu w jego otoczeniu...


Indeks lotek i sterówek bastardów i dzikich ptaków :

  • 10 lotek pierwszorzędowych
  • 9 lotek drugorzędowych
  • 12 sterówek

pierzenie dorosłych ptaków przypada na okres : od 15 lipca do 15 października -pierzenie młodych ptaków przypada na okres : od 1 sierpnia do 30 września

Opis szczegółowych piór na ciele ptaka u kilku osobników z rodziny łuszczaków.

SZARY ŚPIEWAK - sterówki są siwo-biało szare, z  końcówkami brudnej bieli, i obrzeżeniem na chorągiewkach wewnętrznych oraz obrzeżeniem siwym na chorągiewkach zewnętrznych. Lotki są również takie same, jednakże wewnętrzne lotki drugorzędowe, mają bardziej brązowe obrzeże, oraz większe szaro-białe końce.

CZYŻYK MAGELLANA - środkowa para sterówek jest brązowo-czarna z żółtym obrzeżeniem, pozostałe są żółte z brązowoczarnymi końcami i stosinami, para skrajna ma brązowoczarne chorągiewki zewnętrzne.Lotki są czarno brązowe z żółtymi obrzeżami, i wszystkie lotki drugorzędowe w częściach u podstawy na chorągiewkach zewnętrznych są jaskrawożółte, a chorągiewki wewnętrzne są bladożółte. Lotki drugorzędowe maja szarobiałe zakończenie.

BASTARD PO SZCZYGLE - sterówki są czarno-brązowe na obrzeżach bocznych pióra z małymi białymi plamkami osadzonych ku dołowi, oraz pośrodku ,lub 3/4 części pióra duże białe okrągłe plamy sklepione. Lotki są czarne, lub brązowe w zależności od ubarwienia samicy przynależnej do danej krzyżówki, chorągiewki wewnętrzne maja najczęściej białe obrzeżenie, a połowa chorągiewek zewnętrznych jest jasnożółta. Lotki zewnętrzne drugorzędowe mają kolor biały, siwoszary, lub brązowy.Każde pióro podczas pierzenia jesiennego możne być inne w kolorze, a wszystko to jest uzależnione od pigmentu, od rodzaju sztucznego barwienia ptaka.

MAKOLĄGWA - sterówki są brązowoczarne, środkowa para ma brzeg płowy, a reszta wąskie białe brzegi na chorągiewkach zewnętrznych i szerokie na chorągiewkach wewnętrznych. Lotki pierwszorzędowe są podobne do sterówek z białym zakończeniem i jest ono mniej wyraźne. Lotki drugorzędowe są takie same, ale zewnętrzne chorągiewki są obrzeżone płowo, a nie na biało ; najbardziej wewnętrzne lotki drugorzędowe są kasztanowe z czarnobrązowym kreskowaniem z ciemnopłowymi brzegami.

MAZUREK - sterówki są ciemnobrązowe, z płowym obrzeżeniem. Lotki pierwszorzędowe są czarnobrązowe, chorągiewki wewnętrzne maja jasnopłowe obrzeżenie, a chorągiewki zewnętrzne kasztanowobrązowe, które jest szarsze u podstawy i na emarginacji. Lotki drugorzędowe są takie same, ale z większym obrzeżeniem na chorągiewkach zewnętrznych, a obrzeżenie i zakończenie piór wewnętrznych są szare.

ZIĘBA- środkowa para sterówek jest łupkowoszara, z zielonym obrzeżeniem, pozostałe są większości czarne, wewnętrzne mają zielone obrzeżenie, zewnętrzna para jest większości biała z ukośnym czarnym śladem na zewnętrznej części dalszej połowie pióra oraz u podstawy chorągiewki wewnętrznej ; następna para jest taka sama, ale większą ilością czerni u podzastawy, a kolejna para ma czasami biała plamkę na szczycie chorągiewki wewnętrznej. Lotki są brązowoczarne, z zielonożółtymi obrzeżami zewnętrznych chorągiewek, wewnętrzne chorągiewki maja białe obrzeżenie, a w części podstawy żółtobiałe pozbawionego białego zabarwienia u podstawy chorągiewek zewnętrznych. Dwie najbardziej zewnętrzne lotki drugorzędowe nie mają koloru białego, natomiast występuje zielono płowe obrzeżenie


W razie potrzeby skorzystania z materiałów znajdujących się na stronie, można skontaktować się ze mną poprzez maila, lub telefonicznie. Jeśli chcesz ze mną współpracować, jestem otwarty na taką współpracę z tobą. Teksty są mojego autorstwa i są objęta prawami autorskimi. Bez mojej zgody, nie mogą być kopiowane i wykorzystywane w innym nieznanym mi celu.

Pozdrawiam Serdecznie Wardenga Jacek