Ptaki

ptaki

PTAKI ŚPIEWAJĄCE

SZARY SPIEWAK (Serinus leucopygius)

szary śpiewak mały wirtuoz ( serinus leucopygius )


  • ogólny opis ptaka, jest jeden gatunek szarego śpiewaka "serinus leucopygius" i dwa występujące podgatunki (serinus. leucopygius pallens, i serinus leucopygius riggenbachi ) wielkości ptaka średnia: 11 cm. Samiec i samica nie posiadają dymorfizmu płciowego dla danego gatunku " serinus " i odróżnienie płci na oko jest stosunkowo utrudnione, ale nie jest niemożliwe. Z pośród 36 gatunków kulczyków, szary śpiewak uzyskał największe uznanie hodowców, i zaliczany zostaje do kulczyka najlepiej śpiewającego. Szary śpiewak to mały niepozorny ptak o drobnej budowie, o szafirowo-siwym matowym kolorze, bez połyskujących piór na jego małym ciele. Na pierwszy rzut oka ptak mało przyciąga wizualnie każdego człowieka, i mało kto dawałby wiarę w to że jego śpiew będzie miał tak wielkie znaczenie w życiu człowieka. Upierzenie szarego śpiewaka jest zazwyczaj tragiczne, i większość jego piór jest źle poukładane, odstające drobne piórka na tylnej części głowy, lub braki tych piór są rzeczą normalną u tych ptaków, takie upierzenie występuje zazwyczaj u szarych śpiewaków w niewoli ( za duża wilgotność powietrza, za mało jodu w powietrzu, za niska temperatura w otoczeniu, zły pokarm ) Cechą wrodzoną,szarych śpiewaków, przeważnie samców, jest wyrywanie sobie piór z tej części ciała do której sięgają swoim dziobem, najczęściej są to okolice piersi, i tyłu pleców. Samce robią to najczęściej wtedy gdy samiczka ścieli zaczyna gniazdo, jest to dla samców rytuał, i chociaż mają na tyle różnego materiału na budowę gniazda, to i tak robią swoje- wyrywają swoje pióra, samiczki również wyrywają swoje pióra, ale tylko wtedy gdy nie maja odpowiedniego materiału z czego mogłyby uwić gniazdo. Tak więc, ta duża większość szarych śpiewaków, zachowuje się w podobny sposób, i dlatego też tak wyglądają, jakby im coś ciągle dolegało, ale tylko pozornie to tak wygląda, i jest to przejściowy stan.

  • zachowanie szarego śpiewaka, ptaki podziwiam nie tylko za ich śpiew, ale w szczególności za ich zachowane, i za ich czystość w pomieszczeniach klatkowych, w wolierach, ogólnie tam gdzie przebywają na stałe. Przywiązanie do człowieka ptaka jest rzeczą normalną i każdy człowiek może sobie taką socjalizację sam dla siebie stworzyć , jeśli tylko tego zapragnie. Szary śpiewak w nowym miejscu, zawsze czuję się źle, jest taki przygnębiony, zmartwiony nowa sytuacją , nowym domem, otoczeniem, klatką i obcym człowiekiem który codzienne daje mu jedzonko, ale to kwestia czasu, i wystarczy do niego dużo mówić, aby w naszym głosie płynęła energia pochwały, wesołości i witalności, wtedy ptak szybko się do nas oswoi. Jak większość ptaków, odczuwają one stres związany ze zmianą miejsca i pożywieniem, aby zmniejszyć ryzyko występowania tego typu objawów i zagrożenia, należny po wpuszczeniu ich do nowego miejsca, podać ten sam rodzaj mieszanki którą podawał były właściciel, zamontować w pomieszczeniu klatkowym żarówkę od 15 do 25 wat. i pozostawić je sam na sam przez kilka dni. Większość samców które są ze swoimi partnerkami, to zazwyczaj wesołe ptaki, można to bez problemu poznać po ich śpiewie, które to godzinami wygłaszają popisami przed swoją partnerką. Z reguły samotne samiczki, które są same w pojedynczych klatkach są smutne, siedzą godzinami w jednym i tym samym miejscu, i czekają na swoich zbawicieli samców...Szare śpiewaki są ptakami stadnymi, są ptakami rodzinnymi, lubią przebywać i żyć w towarzystwie swojego gatunku, mogą się nie widzieć ale wystarczy że się słyszą w swoich popisach śpiewu, i to im w życiu bardzo pomaga, aby normalnie mogły funkcjonować i zdrowo żyć. Kulczyki szare, potrzebują wysokich temperatur, tam gdzie je przetrzymujemy, powinna być temperatura stosunkowo wysoka, i to od nas zależy jaka będzie temperatura w pomieszczeniu ( tem. 25 stopni nie będzie ani dla nich za wysoka, ani za niska ) Najdłużej żyjący szary śpiewak u mojego znajomego po fachu dożył 22 lat i był to ptak z odłowu z lat 90-tych, ale faktycznie nikt nie wiedział do końca, ile miał lat zanim go złapano.

  • pożywienie-skarmianie-ogólnie, szary śpiewak nie wybrzydza, na ogół przyzwyczaja się do nowego pokarmu które zaczniemy podawać mu w jego codziennym menu. Pokarmy jajeczny, pokarmy zwierzęce, kiełki, owoce, czy żywe małe owady chętnie zjada, ale do tego wszystkiego musimy go powoli przyzwyczaić, codziennie systematycznie. Karma sucha podstawowa mieszanka ziaren powinna się składać z różnego rodzaju prosa o najmniejszym kalibrze tego ziarna. Dzikie nasiona, dzikie chwasty są również chętnie zjadane przez szarego śpiewaka, reszta nasion takich jak rzepik, rzepak i murzynek najlepiej podawać ptakom w formie skiełkowanej. Jeśli szary śpiewak pochodzi z naszej hodowli, z hodowli domowej, to nie jest trudno nauczyć go przyjmowania rożnego rodzaju ziaren, owoców, warzyw i pokarmów zwierzęcych. Szare śpiewaki z odłowu są trudniejszymi egzemplarzami, i do nowych pokarmów ptaki przyzwyczajają się o wiele trudniej, dlatego musimy uzbroić się w dużą cierpliwość, bo może czasami zająć nam to kilkanaście tygodni. Jeśli już ptaki i my hodujący je, opanujemy sposoby skarmiania ich, to wystarczy tylko codziennie dbać o to, aby pojemniki z suchą karmą i z minerałami były pełne. Zapomniałem jeszcze o minerałach i witaminach, a u tego gatunku kulczyka to rzecz święta. Pełne naczynie sypkich minerałów, glinki, gritu drobnego z węglem drzewnym i witamin, muszą stale znajdować się w pomieszczeniu klatkowym, tak gdzie przebywa szary śpiewak, to jest wymóg. Szare śpiewaki szczególnie potrzebują minerałów i witamin, bez nich nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i żyć.

  • śpiew szarego śpiewaka Ja osobiście, stawiam na pierwszym miejscu list śpiewu ptaków-Pierwsza Liga !! Dla mnie ten śpiew jest tak cudny, przemiły i tak okazały że słuchanie go codziennie godzinami, jak do tej pory jeszcze mi się nie znudził. Przebywam z tymi ptaki od roku 1990 i od tylu lat słucham ich śpiewu, w dzień w dzień i ani przez chwilę nie mam go za dużo. Szary śpiewak jest bardzo chętnym ptakiem do śpiewu, jest wirtuozem w swoim wykonaniu, jest mistrzem w swoim śpiewie. Zauważyłem że śpiewana przez niego melodia również i jemu musi się podobać, przez co jego śpiew przynosi mu sporo radości, i chęci do życia, bo śpiewa do ostatniej chwili każdego dnia, a o poranku jak pokaże się tylko mały ranny przesmyk światła, odrazu zaczyna swoją wspaniałą melodię, gdzie inne gatunki ptaków jeszcze sobie smacznie śpią. Jego śpiew przypomina po części głosy skowronka, pokrzewki i delikatne frazy słowika ( słowik ma specyficzny śpiew, jego głośność i moc w głosie daje nie powtarzalne wrażenie dla człowieka, dlatego żaden ptak nie potrafi naśladować słowika śpiewu, ale potrafi naśladować jego takt i sposób śpiewania ) Nalezy tutaj zaznaczyć że każdy szary śpiewak, ma inny śpiew, wobec tego śpiewy samców różnią się od siebie w znacznym stopniu. Jeden ptak może być wirtuozem a drugi szary może mieć śpiew przeciętny, ale zapewniam, że nawet ten śpiew przeciętny jest doskonały w jego wydaniu. posłuchaj śpiewu. Są osoby z którymi się zetknąłem , że nie lubią słuchać śpiewu szarego śpiewaka, jest tych osób stosunkowo nie wiele, i można by te osoby policzyć na jednej ręce. Chociaż do końca nie więżę, że te osoby mówią prawdę, wydaje mi się raczej że, świadome wprowadzenie w błąd osoby, które się zachwycają tym śpiewem. Druga część osób, to ta większość, która śpiewem kulczyka szarego jest zauroczona. Z połączenia kulczyka szarego śpiewaka i kanarka wychodzą znakomite bastardy w śpiewie, ptak ten okazale wydobywa różnego rodzaju głosy, śpiew jest jeszcze bardziej piękniejszy niż posiada szary śpiewak.


W razie z potrzeby skorzystania z materiałów znajdujących się na stronie, można skontaktować się ze mną poprzez maila, lub telefonicznie. Jeśli chcesz ze mną współpracować, jestem otwarty na taką współpracę z tobą. Teksty są mojego autorstwa i są objęta prawami autorskimi. Bez mojej zgody, nie mogą być kopiowane i wykorzystywane w innym nieznanym mi celu.

Pozdrawiam Serdecznie Wardenga Jacek